সম্পাদকীয়

নৱবৰ্ষ । অসমীয়াই ইংৰাজী নৱবৰ্ষ এইবাৰো আদৰিলে ধুমধামেৰে ৷ নদীৰ পাৰত বনভোজ ৷ বন্ধুবৰ্গৰ মাজত মদে মাংসই এসাজ । সাধাৰণ ভাষাত খানা ৷ ইলেক্ট্ৰনিক মাধ্যমত মাজনিশালৈকে নৃত্য গীতৰ সমাহাৰ ৷ বিলাসী হোটেলত সুৰা আৰু সুন্দৰীৰ ৰমণ ৷ ৰাজপথত চেঙেলীয়াহঁতৰ মটৰচাইকেলৰ দপদপনি ৷ আৰু যে কত কি ? যেন অসমীয়াৰ প্ৰাণৰ ৰঙালী বিহুটিৰ হে আয়োজন ৷

অসমীয়াৰ পৰম্পৰাত নাম গোন্ধ নথকা এই উৎসৱটিৰ অসমীয়াৰ বাবে কোনো ধৰণৰ সাংস্কৃতিক গুৰুত্ব নাই ৷ কাৰণ অসমৰ মাটি অসমীয়াৰ শিপাৰ সৈতে ইয়াৰ কোনো সংযোগ নাই ৷ কিন্তু অসমীয়াৰ সস্তীয়া আবেগৰ সুযোগত ই অসমীয়াৰ চোঘৰত এদিন প্ৰবেশ কৰিব ৷ ই এক আমাৰ বাবে দুৰ্ভাগ্য হব ৷

নৱবৰ্ষ মানেই বনভোজৰ প্ৰয়োভৰ ৷ পৰ্যটন উদ্যোগত বনভোজৰ কিছু গুৰুত্ব আছে ই অনস্বীকাৰ্য ৷ কিন্তু বনভোজৰ নামত অসমৰ বনভোজস্থলীত যি উদ্ভন্দালী হয় সেয়া সাত শতৰুৰো কাম্য নহয় ৷ এই উদ্ভন্দালী বহু সময়ত এনে এক পৰ্যায় পায়গৈ য’ত হত্যা আৰু ধৰ্ষণৰ দৰে ঘটনা সংঘটিত হয় ৷  বনভোজৰ আনন্দই ভয়ানক ৰূপ লয় ৷

আনহাতে বনভোজ স্থলীত আমি পাহৰি যাওঁ অন্য কাৰোবাৰ উপস্থিতি । আমি আনন্দ উপভোগ কৰোঁ নিজস্ব ধৰণেৰে । বিভিন্ন ধৰণৰ সংগীত উপভোগ কৰোঁ উচ্চ স্বৰত । আমি নাভাবো যে সেই সংগীতে কাৰোবাৰ ভয়ানক ক্ষতি সাধন কৰিব পাৰে । মানুহে নিজৰ মনৰ ভাব ব্যক্ত কৰিব পাৰে, কিন্তু অন্য প্ৰাণীবোৰে ??  সেই উচ্চ স্বৰৰ সংগীত চৰাইবোৰৰ বাবে ক্ষতিকাৰক । চৰাইবোৰে অশান্তি অনুভৱ কৰাৰ উপৰিও বংশ বিস্তাৰৰ মাধ্যম স্বৰূপ সিহঁতৰ কণীবোৰৰো ঘোলা হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক । ভাবি চাওকচোন আমাৰ অকণমান অতিৰিক্ত আনন্দই কাৰোবাৰ কিমান ক্ষতি কৰিব পাৰে ।

আনহাতে আমি পাহৰি যাওঁ যে সেই বনভোজ স্থলীত আৰু অন্য কোনোবাও বনভোজৰ আনন্দ লবলৈ আহে । অহাৰ সময়ত বনভোজৰ সেই নিৰ্দিষ্ট স্থলীখন ইমানেই অপৰিস্কাৰ কৰি থৈ যায় যে উক্ত ঠাইত অন্য কোনোবাই উপভোগ কৰাটো দূৰৰে কথা, খোজ দিবলৈও সংকোচ কৰা দেখা যায় । এইবোৰ এটা এটা সৰু উদাহৰণ মাত্ৰ । তেন্তে ভাবকচোন জীৱ শ্ৰেষ্ঠ মানুহ বুলি আমি গৌৰৱ কৰোঁ সঁচা, কিন্তু আমি বাৰু জীৱ শ্ৰেষ্ঠৰ কাম কৰিছোনে ?

আহক, আজি আমি সকলোৱে সংকল্প লওঁ, আমি জীৱ শ্ৰেষ্ঠ মানুহ, জীৱ শ্ৰেষ্ঠ হিচাপে পৰিচয় দিব পৰাকৈ আজিৰ পৰা কাম কৰি যাম । নৱবৰ্ষ বুলি কাৰোবাৰ স্বাধীনতাত হস্তক্ষেপ নকৰোঁ । নৱবৰ্ষ গইনা লৈ বিলাতী সুৰাৰ দোকানখনলৈ গৈ মালিক পক্ষক ধনী তথা আমাৰ সমাজখনক কলুষিত নকৰোঁ । সকলোৱে আজিৰ পৰা সুৰা বিহীন নৱবৰ্ষ পালন কৰিম, বনভোজৰ স্থলীখন পৰিস্কাৰ কৰি ৰাখিম আজিৰ পৰা ।

bipul bora

Leave a Reply