ভাৰতৰ উত্তৰ পুৰ্বাঞ্চলৰ জনগোষ্ঠী নিচি আৰু তেওলোকৰ লোক সাংস্কৃতি

 

নিতুল গগৈ

 

ইটানগৰ, অৰুনাচল প্ৰদেশ

 

 

 

ভাৰতৰ উত্তৰ পুৰ্বাঞ্চল বুলি কওতে পুৰণি বৰঅসম খনৰ কথাই মনত আমাৰ পৰে । অসম, অৰুনাচল প্ৰদেশ, মনিপুৰ, মিজোৰাম, মেঘালয়, নাগালেণ্ড, ছিক্কিম, ত্ৰিপুৰা এই সকলো ৰাজ্যকে একে লগে সামৰি উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চল । গোষ্ঠীগতভাৱে এই উত্তৰ পুৰ্বাঞ্চল ভাৰতৰ আন ঠাইতকৈ পৃথক । পূব-এছিয়াৰ লগত আমাৰ উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ অলপ হলেও জাতিগত আৰু সাংস্কৃতিক মিল থকা দেখা যায় । ভাষাতাত্বিক দিশৰ পৰা এই অঞ্চলত তিব্বতীয়-বাৰ্মীয় ভাষাৰ প্ৰভাৱ দেখা যায় । অৰুণাচল প্ৰদেশ এই উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰে এটা অংশ । (অৰুণ) শব্দৰ অৰ্থ সূৰ্য্য (চল) ঠাই বা আলয় আৰু প্ৰদেশৰ অৰ্থ ৰাজ্য বা অঞ্চল সেয়েহে অৰুণাচল প্ৰদেশক সূৰ্য্য উঠা দেশ বুলিও জনা যায় ।  ৮৩,৭৪৩ বৰ্গ কিলোমিটাৰ মাটি কালি সৈতে ১৯৮৭ চনৰ ২০ ফেব্ৰুৱাৰী তাৰিখে অৰুনাচল প্ৰদেশক এখন সুকিয়া গনৰাজ্য হিচাপে প্ৰতিস্থা লাভ কৰে । পাহাৰে আৱৰা এই অৰুণাচল প্ৰদেশৰ প্ৰায় দুই-তৃতীয়াংশতকৈও অধিক অঞ্চল ঘন অৰণ্যৰে আৱৰা । প্ৰশাসনিক সুবিধাৰ সেতু অৰুণাচল প্ৰদেশক ১৬ খন জিলাত (টাৱাং, পশ্চিম কামেং, পূব কামেং, পাপুম পাৰে, উজনি সোৱনশিৰি, নামনি সোৱনশিৰি, পশ্চিম ছিয়াং, পূব ছিয়াং, উজনি ছিয়াং, চাংলাং, তিৰাপ, কুৰুংকুমি, দিবাং উপত্যকা, নামনি দিবাং উপত্যকা, লোহিত আৰু অনজৌ) বিভক্ত কৰা হৈছে । অৰুণাচল প্ৰদেশত অনুসুচীত জাতি আৰু জনজাতিৰ প্ৰাধান্য অধিক । মুঠ জনসাধাৰণৰ প্ৰায় ৮০% অনুসুচীত জাতি । আদি, নিচি, আপাতানি, মমপা, খামটি, তাগিন আদিকে ধৰি অৰুণাচলত প্ৰায় ২০টা কৈও অধিক জনগোষ্ঠীয়ে বসবাস কৰে ।

 

অৰুণাচল প্ৰদেশৰ সৰহ সংখ্যক লোক তিব্বতীয় বংশোদ্ভৱ । নিচি জনগোষ্ঠী হৈছে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ জনজাতি । (নি) শব্দ অৰ্থ সভ্য মানৱ আৰু (চি) মানে এক অস্থিত্ব, সামুহিক ভাবে নিচি শব্দৰ অৰ্থ হল একোজন সভ্য মানৱৰ অস্থিত্ব । এওঁলোক প্ৰধানতে নামনি সোৱণশিৰি জিলাৰ অধিকাংশ অঞ্চলত বাস কৰে যদিও অৰুণাচলৰ প্ৰায় আন কেইবাখনো জিলাতে যেনে পাপুম পাৰে, কুৰুংকুমি, পূব কামেং আৰু উজনি সোৱনশিৰি একাংশত বিয়পি আছে । প্ৰাচিন কালৰে পৰা নিচি জনগোষ্ঠীৰ মাজত বহু বিবাহ প্ৰচলন আছিল আৰু তেওঁলোক খুব বেচি খঙাল আৰু খাং-খাছ প্ৰকৃতিৰ । নিচি লোকসকল সাধাৰণতে খুবেই সহজ সৰল । তেওঁলোকৰ সাজপোছাক তেনেই সাধাৰণ, পুৰুষসকলে চুলি দীঘলকৈ ৰাখে আৰু কপালৰ ওপৰত এটা গাঁথি দি থয় । বেট আৰু বাহৰে দ্বাৰা নিৰ্মিত এবিধ বিশেয প্ৰজাতিৰ চৰাইৰ ঠোটৰে এটি সুন্দৰ টুপিও এওলোকে পৰিধান কৰা দেখা যায় । মহিলা সকলে সাধাৰণতে কামিজ জাতীয় চোলা আৰু বুটা বছা এখন আহল-বহল কাপোৰ গাত মেৰিয়াই পিন্ধে। তাৰ ওপৰিও মহিলা সকলে অলংকাৰ হিচাপে এক বিশেয ধৰণৰ মানিৰে নিৰ্মিত মালা আৰু ককালত পিতলৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত এবিধ মালা পৰিধান কৰে। এওলোকৰ মাজত থকা একতা এই জনগোষ্ঠীৰ আন এটা বৈশিষ্ট্য। এই জনগোষ্ঠীৰ মাজতো প্ৰায় কেইৱাতাও উপগোষ্ঠী থকা দেখা যায়। তেনেদৰে এই সকলৰ মাজত সামাজিক আৰু সংস্কৃতিৰ ভিন্নতা দেখা যায়। জনগোষ্ঠী সমুহৰ নিজস্ব কিছুমান পৰম্পৰা আছে। অৰুনাচলৰ জনগোষ্ঠী সমুহৰ মাজত চিত্ৰকলা, মৃৎ শিল্পত  শিল্পনৈপুণ্য কৰিকৰী দেখিবলৈ পোৱা যায় আৰু বাঁহ বেতৰ কামত এওলোক খুবেই পাৰ্গত। কিছুমান জনগোষ্ঠী লোকে বয়নশিল্প জীৱিকা হিচাপে গ্ৰহন কৰাও দেখা যায়।

 

 

 

ৰাজ্যৰ সকলো শ্ৰেণীৰ লোকে কৃষিভিতিক, ধৰ্ম আৰু সংস্কৃতিৰ লগত সংগতি ৰাখি বিভিন্ন ধৰণৰ উৎসৱ পালন কৰে। যিহেতু সকলো লোকেই কৃষিভিতিক সেয়ে এওঁলোকে পালন কৰা উৎসৱ সমুহ কৃষি কাৰ্য্যৰ লগত জড়িত। খেতি ভাল হৱৰ বাবে ভগৱানক প্ৰাৰ্থনা অথবা খেতি ভাল হোৱাৰ বাবে ভগৱানক কৃতজ্ঞতা জনাই এই উৎসৱ সমুহ পালন কৰা হয় আৰু এওঁলোক সকলো মিলি ভোজ ভাত খাই নৃত্য কৰি আনন্দ কৰে। প্ৰায়বোৰ উৎসৱত জীৱজন্তু বলি দিয়াটো তেওঁলোকৰ ধৰ্মীয় ৰীতি।

 

(নিয়কোম) Nyokun এই নিচি জনগোষ্ঠী লোকে পালন কৰা সকলোতকৈ ডাঙৰ আৰু প্ৰধান উৎসৱ। প্ৰতি বছৰৰ ফেব্ৰুৱাৰি মাহৰ ২৬ তাৰিখে এই উৎসৱ পালন কৰা হয়। নিয়কোম শব্দৰ অৰ্থ (নিয়) Nyo ভুমি বা ঠাই আৰু (কোম) kum শব্দৰ অৰ্থ হল একগোট হোৱা। সেযেহে এই উৎসৱ সকলো মানুহ একে ঠাইত একগোট হৈ পালন কৰা দেখা যায়। এই উৎসৱত নিচি জনগোষ্ঠীৰ লোক সকলে নিজা জাতীয় পোছাক পৰিধান কৰি তেওঁলোকৰ বিশেষ খেলপথাৰত একগোট হৈ পৃথিবীৰ উবৰতা শক্তি বৃদ্ধিৰ সেতু আৰু সকলো মানুহৰ সুখ শান্তিৰ কামনা কৰি দেৱ-দেৱীক প্ৰাৰ্থনা জনাই, সকলোৱে ভোজ-ভাত খাই নাচ-গান গাই আনন্দ কৰে। তেওঁলোকে বিস্বাশ কৰে যে দেৱ-দেৱী এই প্ৰাৰ্থনাই তেওঁলোকক শক্তিশালী কৰি তোলে আৰু দুৰ্ঘটনা, অপমৃত্যুৰ পৰা মুক্তি দিযে। তেওঁলোকৰ ধৰ্ম আদিম আত্মা সংস্কৃতিৰ কেন্দ্ৰ কৰি গঢ় লৈ উঠিছে। তেওঁলোকে বিশ্বাস কৰে যে মৃত্যুৰ পাছত মানুহৰ আত্মা পূৰ্বপুৰুষৰ গাওঁলৈ গুচি যায। আৰু এই পৃথিবীতো তেনে বহুত আত্মা আছে বুলি তেওঁলোকৰ বিশ্বাস। লোকবিশ্বাস অনুসৰি তাৰে কিছু আত্মা মানুহৰ বাবে হানিকাৰক। নিচি লোক সকলৰ মতে এই আত্মা শান্ত থাকিলেহে পৃথিৱীত মানুহ শান্তিৰে থাকিব পাৰিব। সেয়েহে তেওঁলোকে প্ৰতি বছৰে এটি বিশেষ দিনত এই অশান্ত আত্মা বোৰক শান্ত কৰিবলৈ নিয়কোম পূজা পাতি পৃথিবীৰ শান্তি কামনা কৰে।

bipul bora

Leave a Reply