জোনবিল মেলা

নিবিড় গাৰ্গ,
ডিফলু, নগাওঁ ৷

অসমত অনুষ্ঠিত হৈ অহা জনগোষ্ঠীয় উৎসৱসমূহৰ ভিতৰত তিৱা সকলৰ জোনবিল মেলা পৃথিৱী বিখ্যাত ৷ বৰ্তমান মৰিগাওঁ জিলাৰ জাগীৰোডৰ পৰা তিনি কিলোমিটাৰ উত্তৰে জোনবিলৰ পাৰত প্ৰত্যেক বছৰত অতীজৰ চিৰাচৰিত প্ৰথাৰে জোনবিল মেলা অনুষ্ঠিত হৈ আহিছে ৷এই মেলাই তিৱাসকলৰ সংস্কৃতিৰ এক ঐতিহাসিক স্বাক্ষৰ বহন কৰে৷ জোনবিল মেলাৰ আৰম্ভনি কোনে কেতিয়া কৰিছিল তাৰ সঠিক তথ্য পোৱা নাযায়৷ তথাপিও গোভাৰাজ্য প্ৰতিষ্ঠা হোৱাৰ পিছৰ পৰা ইয়াৰ জন্ম হৈছিল বুলি গৱেষক সকলে মত পোষণ কৰে ৷ প্ৰত্যেক বছৰৰ মাঘবিহুৰ পিছৰ সপ্তাহৰ পৰা মেলা আৰম্ভ হয় ৷ সপ্তাহটোৰ মঙ্গলবাৰ বুধবাৰৰ পৰা মানুহৰ সমাগম হয় যদিও শুক্ৰবাৰ আৰু শনিবাৰে প্ৰধান মেলা হয় ৷ অগ্নিপুজাৰ মাধ্যমেৰে প্ৰাপ্ত পৱিত্ৰতা আৰু শক্তিৰে শুভাৰম্ভ কৰা জোনবিল মেলাৰ মূল বিষয় বস্তু তথা আৰ্কষণ হৈছে বিনিময় প্ৰথা ৷ এই প্ৰথা একমাত্ৰ জোনবিল মেলাতেই বিদ্যমান৷মেলাৰ প্ৰথম দিনা অৰ্থাৎ শুক্ৰবাৰৰ পুৱা নৌহওতেই মুদ্ৰাবিহীন হাট অৰ্থাৎ বিনিময় আৰম্ভ হয়৷এই মেলাত বিনিময় কৰিবলৈ পাহাৰৰ পৰা খাচি, জয়ন্তীয়া, কাৰ্বি জনগোষ্ঠীৰ লোকসকলে তেওঁলোকৰ গাওঁৰ ‘লৰ’ বা দলৈৰ নেতৃত্বত ভৈয়ামলৈ নামি আহে আৰু লগত আনে বিনিময় কৰিবলৈ বিভিন্ন ধৰণৰ পাহাৰীয়া আলু,কচু,লা,ধুনা,হালধি আদি ৷শুক্ৰবাৰৰ পিছদিনা অৰ্থাৎ শনিবাৰে আধুনিক বজাৰ বহে৷ নিশা ভেলাঘৰত প্ৰীতি ভোজ খাই৷দেওবাৰে মাঘবিহু পালন কৰে ৷ মেলাৰ অন্তিম দিনা ৰাজদৰবাৰ বহে ৰাজদৰবাৰত ৰজা প্ৰমুখ্যে পৰিষদবৰ্গ মেলাত আহি বিভিন্ন আলাপ আলোচনাত বহে আৰু বিভিন্ন শিতানৰ কৰ কাটল সংগ্ৰহ কৰে ৷ অতীতত এই কৰসমূহ ৰজাই নিজেই সংগ্ৰহ কৰিছিল বুলি জনা যায় যদিও বৰ্তমান বিষয়া সকলে এই কৰ সংগ্ৰহ কৰে ৷ জোনবিল মেলাৰ অবিহনে তিৱাসকলে প্ৰতিবছৰ ফাগুনত কৰা ছগ্ৰা আয়োজন নহয় ৷ তিৱাসকলে জোনবিল মেলাত বিনিময় কৰা কেঁচা মাছ ফালি শুকুৱাই ৰখা মাছৰ চেনা, চিৰা আৰু তামোল আদিক লৈ নবা’ৰ অৰ্থাৎ বৰঘৰৰ খুন্দাকাং অৰ্থাৎ লাইখুটাৰ গুৰিত প্ৰতিজন কুল দেৱ দেৱীৰ নামত আৰু বৰঘৰৰ নুকতিত জাফাখৰ কাষত পৰিয়ালৰ মৃত ব্যক্তিসকলৰ নামত পূজা পাঠ কৰে ৷

পৰম্পৰা ৰক্ষা, বিনিময় প্ৰথা, ৰজাৰ আগমন আদিৰে তিৱাসকলে সাতামপুৰুষীয়া সম্প্ৰীতিৰে অতীতৰ আত্মিক বান্ধোন কটকটীয়াকৈ ৰাখি জোনবিল মেলাৰ ঐতিহ্য বজাই ৰাখিছে ৷


bipul bora

Leave a Reply