সৰু সৰু কথা

ইমৰাণ শ্বাহ,
শিৱসাগৰ ।

বেজবৰুৱাই চুমাৰ ওপৰত গৱেষণাত্মক নিবন্ধ লিখি থৈ গৈছে । নামো দিছে সঠিক “টকলিয়া চুমা” । ক’বলৈ একো এৰা নাই । তথাপি অধিকন্তুন দোষায় । আপুনি যদি চুমা খাবই লাগে পৰম্পৰাগতভাৱে নাখাব । সশব্দে টাপৌক কৈ খাওক । পাওঁতাজনেই নহয় কাণে-শুনাত থকা সকলোৱে শুনাকৈ । সোণৰ খনিৰ দুৱাৰ খোল খাই যাব পাৰে । অৱশ্যে চুমা কাৰবাৰটো অস্বাস্থ্যকৰ । ই-এন-টি ডাক্তৰে ভাল পাব পাৰে । খাওঁতাৰো দাঁত-আলু মজবুত হ’ব লাগে । আজিকালি দাঁতৰ লগত পায়োৰিয়াও গজে । ‘কিচ’ আৰু ‘মিচ’ৰ সমস্যাও আছে । তথাপি মানুহে চুমা খায় । ‘খোৱা বস্তু নহয়, সকলোৱে খায়’ । সাঁথৰটোৰ দুটা নে তিনিটা উত্তৰ । আচাৰ, উজুটি, চুমা । বৈদান্তিক অশীতিপৰেও ।

কৈছো, সশব্দে । পাত্ৰ-পাত্ৰীৰ কথা নাই । লাভ তত্কালে অথবা ধীৰে ধীৰে । ককা-আইতাৰ শব্দ সৃষ্টি টান হ’ব পাৰে । চিকাৰৰ গালে-মুখে নৱকান্তৰ কবিতা লিখক । কান্ত কবিয়ে কোৱা নাই যেতিয়া মইনো-ধঁপাতৰ গোন্ধটো আনো কেলৈ । সিহঁতে আপোনাক পাহৰিব পাৰে । চুমাটো মনত ৰাখিব ।

মতলবী চুমাৰ চেহেৰা কেলাইডোস্ক’পিক । ঘনে ঘনে বিধে বিধে হয় । ধৰক এজন নেতা । কূটনৈতিক । এম এল এ, সমাজকৰ্মী । মনত সুপ্ত ক্ষমতাৰ লোভ । এজন ৰজা ভঙা-পতা মানুহ । নিৰ্বাচন সৌৱা পদূলি মূৰত । গতিকে এতিয়া সময় ভোটাৰৰ মন জয় কৰাৰ ।

আপুনি পুৰণা নাম থকা মন্দিৰ-মছজিদ-থান-দৰ্গাহলৈ যাওক । ধৰ্ম অনুযায়ী বা চেকুলাৰ হিচাপত প্ৰাৰ্থনা আগবঢ়াওক । ধৰ্ম ভাল তুৰুপৰ তাচ । অকণমান বুদ্ধি লাগিব । খবৰ পালেই প্ৰচাৰ মাধ্যম যাব । ব্যৱস্থা কৰিব । দান, বৰঙণি, গ্ৰাণ্ট । বৰ কামৰ বস্তু । বেজবৰুৱাই নাল লগা চুমাৰ কথাও কৈছে । আৰু নো কি ।

ঘৰ আৰু সমাজতো এই খেল চলিব পাৰে । চলা ভাল । যিমান আপুনি সৰৱ হ’ব সিমান আপুনি প্ৰিয় অপৰিহাৰ্য হ’ব । আপুনি উচুপিব ফেঁকুৰিব পাৰে । মিচিকিয়াই হাঁহিব পাৰে । আপুনি সোঁহাতে দিয়া দান বাওঁহাতে নাজানিব পাৰে । অখ্যাত আপুনি অখ্যাতেই থাকি যাব কিন্তু হাউ-হাউকৈ কান্দক । ৰাউচি জোৰক । হাঁহাঁকৈ হাঁহক । দুটকা দি দুশ টকাৰ ডাংকোপ মাৰক । ধুনীয়া কাগজত ধুনীয়াকৈ ছপোৱা প্ৰথম নিমন্ত্ৰণী চিঠি আপুনিয়ে পাব । টকলিয়া চুমা খাব নাজানিলে আপোনাৰ একো নহ’ব ।

অৱশ্যে । এৰা অৱশ্যে । বেলি ওলাবই । সূৰুযৰ পোহৰত মানুহে বগাক বগা, ক’লাক ক’লা ক’বই । আপোনালৈ প্ৰথম নিমন্ত্ৰণ পঠোৱাজনৰো আপোনালৈ মনত নপৰিবগৈ পাৰে । তাৰ পৰা কি হ’ল । আপোনাক আজিহে লাগে । কালিলৈ কি হয় কিয় লাগে । কালিলৈৰ কথা ভাবে একমাত্র মূৰ্খই ।

bipul bora

Leave a Reply