সম্পাদকীয়

 

কালক্ষণ আৰু সংযম

 

 

প্ৰবাহমান সময়ৰ ঠেকেচাত কম্পমান জাতি ,মাতি,ভেটি । ভাৰতবৰ্ষৰ সূৰ্য উঠা দেশ খনত এইয়া হৈছে কি,,,,!!! গোষ্ঠীগত সংঘৰ্ষৰ লেলিহান শিখাত দগ্ধ চৌপাশৰ জনগণে সংশয় আৰু হতাশাত নিতে বাট বুলিছে। তিৰাশীক নিচেই কাষৰ পৰা দেখা সকলৰ পেটতে হাত ভৰি লুকাইছে অজান আশংকাত । বহিৰাগতৰ উচতনি মুলক পৰোচনাত জাতিয় স্বাভিমানত আঘাত হনা কাৰ্যক সহজ ভাবে নলৈ সকলোৱে একেমুখে গৰিহণা দিছে।” সদৌ অসম ছাত্ৰ সন্থা”ৰ দৰে হৃদপিণ্ড স্বৰূপ জাতিয় অনুষ্ঠান তোৰ বুকুত হাত দিবলৈ কুণ্ঠাবোধ নকৰা “নিখিল ভাৰত বঙালী উদ্বাস্তু সমন্বয় সমিতি” নামৰ সংগঠন তোৰ উদ্দেশ্য তথা নিকৃষ্ট কৰ্মকাণ্ডই সকলোৰে চকু মোকোলাই দিলে। জাতি, মাটি, ভেটিক মূল বিষয় ৰূপে লৈ শাসন ৰ  ক্ষমতালৈ অহা চৰকাৰ খনৰ ধৰ্ম ৰ ভিত্তিক অন্ধ প্ৰীতিৰ বাবেই অখ্যাত  এটা সংগঠনৰ হাতত লাঞ্চিত হ’ল জাতি তথা দেশৰ হকে প্ৰাণ আহুতি দিয়া সকলৰ পূৰ্য্য বেদী। শ্বহীদ সকল আৰু অসমীয়াৰ অভিভাৱক স্বৰূপ, অসম  ৰত্ন  ড০ ভূপেন হাজৰিকাদেৱৰ  স্থিৰ  চিত্ৰক কৰা অপমান অসমীয়াই কোনো কালেই হজম কৰিব নোৱাৰে।

 

এয়া কোনোবা দুষ্টলোকৰ ষড়যন্ত্ৰ নে কোনো ৰাজনীতিৰ দ্বিতীয় পৰ্যায় । সেয়া সৰ্বসাধাৰণ নাগৰিকৰ বোধগম্যৰ বাহিৰত । ইয়াৰ লগে লগে আকৌ সৰব হৈ উঠিব বন্ধ সংস্কৃতি । নাজানো এইবোৰৰ পৰা কাৰ কি লাভ হয় । হয়তো কোনোৱে সৃষ্টি কৰিব বিচাৰিছে গোষ্ঠী সংঘৰ্ষ আদৰি দৰে ঘৃণনীয় কাৰ্য । নে গঢ়ি উঠিছে  অসম খনক আকৌ আৰু সৰু সৰু ভাগত বিভক্ত কৰাৰ দৰে নিকৃষ্ট মানসিকতা ।

তথাপিও এইখন দেশ শংকৰ -মাধৱ , আজান ফকীৰৰ দেশ । এই দেশৰ ঐক্য, শান্তিৰ স্বাৰ্থত; দুঃসময়ক সুঃসময়লৈ পৰিবৰ্তন কৰাৰ দায়িত্ব সকলো অসমবাসীৰ । “কালক্ষণ ” ৰূপ দিয়া অশুভ শক্তিক চিহ্নিত কৰি চাকনৈয়াৰ পৰা জাতিটোক উদ্ধাৰ কৰাৰ দায়িত্ব কিন্ত আপোনাৰ, মোৰ, সকলোৰেই। তাৰ বাবে মাথো লাগিব শান্তি , সম্প্ৰীতি, সংযম তথা সদ্ভাৱনা,,,,।।

bipul bora

Leave a Reply