সম্পাদকীয়

২৬ জানুৱাৰী । গনতন্ত্ৰ দিৱস । এই দিৱস কিয় উদযাপন কৰা হয় সেয়া আমি সকলোৱে জানো । তথাপিও এবাৰ কওঁ ১৯৪৭ চনত ভাৰতবৰ্ষই প্ৰকৃত স্বাধীনতা প্ৰাপ্তিৰ পিছত সংবিধান খন ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীৰ পৰা বলবৎ হৈছিল আৰু তেতিয়াৰে পৰাই ২৬ জানুৱাৰী দিনটো গণতন্ত্ৰ দিৱস হিচাপে উদযাপিত হৈ আহিছে । ইয়াৰ পূৰ্বে ১৯২০ চনৰ পৰা ১৯৪৭ চনলৈকে কংগ্ৰেছে ২৬ জানুৱাৰী দিনটো স্বাধীনতা দিৱস হিচাপেহে উদযাপন কৰিছিল । এই পবিত্ৰ দিনটোত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে দিল্লীৰ ঐতিহাসিক লালকিল্লাত ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰে । ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনৰ নেতাসকলৰ প্ৰতি শ্ৰদ্ধা জনাই ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সঙ্গীত ‘জন গণ মন’ গোৱা হয় । প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ ভাষণৰ পিছত ভাৰতীয় সামৰিক আৰু অসামৰিক বাহিনীৰ ডিভিজনসমূহে মাৰ্চ পাষ্ট কৰে । লগতে পেৰেড আৰু ভাৰতৰ স্বাধীনতা আন্দোলন আৰু বৈচিত্ৰময় সাংস্কৃতিক পৰম্পৰাৰ প্ৰদৰ্শন কৰা হয় । ৰাজ্যৰ ৰাজধানীবোৰতো একেধৰণৰ কাৰ্যসূচী পালন কৰা হয়, য’ত নিজ-নিজ ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰীসকলে পতাকা উত্তোলন কৰে । ইয়াৰ লগতে সমগ্ৰ ভাৰতবৰ্ষৰ চৰকাৰী আৰু বেচৰকাৰী অনুষ্ঠান প্ৰতিষ্ঠানবোৰত পতাকা উত্তোলন আৰু সাংস্কৃতিক কাৰ্যসূচী পালন কৰা হয় ।

স্বাধীনতা দিৱসৰ দিনা দূৰদৰ্শন তথা ৰেডিঅ’ চেনেল সমূহত সমগ্ৰ দেশতে হিন্দী তথা অন্যান্য ৰাজ্যিক ভাষাসমূহত দেশ-প্ৰেমমূলক চলচ্চিত্রও প্ৰচাৰ কৰা হয় ৷ পতাকা উত্তোলনৰ অনুষ্ঠান সমূহতো এনে সংগীত পৰিবেশন কৰা হয় ৷

এই পবিত্ৰ দিনটোত দেখা যায় যে বহু অনুষ্ঠান প্ৰতিষ্ঠানে উদযাপনৰ পৰা বিৰত থকা দেখা যায় । ইয়াতকৈ পৰিতাপৰ কথা যে বহু অনুষ্ঠান-প্ৰতিষ্ঠানত জাতীয় পতাকা ওলোটাকৈ (ওপৰে শ্যামল মাজত শুকুলা তলত গেৰুৱা) উত্তোলন কৰা, ডিউটিত থকা বাহন কিছুমানত পতাকা খনৰ পৰিবৰ্তে অকল মাৰিডালহে থকা, আৰু কিছু বাহনত ওলোটাকৈ থকা আমাৰ দৃষ্টি গোচৰ হয় । তেওঁলোকক সোধাত ঠিকেই থকা বুলিহে কয় । স্বাধীন ভাৰতৰ নাগৰিক হিচাপে ইয়াতকৈ দুখৰ কথা আৰু কি হ’ব পাৰে ।

এইবাৰ বিভিন্ন ঠাইৰ লগতে খানাপাৰা খেলপথাৰতো গনতন্ত্ৰ দিৱস ধুমধামেৰে পালন কৰা হ’ল আৰু দেখা গ’ল যে স্বয়ং বৰমূৰীয়া সকলেই স্বচ্চ ভাৰত অভিযানক বুঢ়া আঙুলি দেখুৱাই খেলপথাৰ সমূহ অপৰিস্কাৰ কৰি থৈ অহা । ইয়াৰ দ্বাৰা বাৰু আমি নিজৰ ফোপোলা স্বৰূপটো বেলেগৰ আগত উদঙাই দিয়া নাইনে । এই পবিত্ৰ দিনটোৰ সন্মান জনাই, স্বৰ্গীয় স্বাধীনতা আন্দোলনৰ নেতাসকলৰ প্ৰতি শ্ৰদ্ধা জনাই আহক সকলোৱে সকলোৱে সংকল্প লওঁ গনতন্ত্ৰ আৰু স্বাধীনতা দিৱস সঠিক ভাৱে পালন কৰিম আৰু উদযাপনৰ পাছত খেলপথাৰ সমূহ পৰিস্কাৰ পৰিচন্ন কৰি সুস্থ পৰিবেশ অক্ষুন্ন ৰাখিম ।

bipul bora

Leave a Reply