সম্পাদকীয়

যোৱা কিছুদিন ধৰি ছ’চিয়েল মেডিয়া ফেচবুকত অসমীয়া জাতিৰ বাবে হানিকাৰক এক কুচকাৱাজ চলি আছে ৷ এই কুচকাৱাজ,অসমীয়া জাতিৰ  সাতাম পুৰুষীয়া সম্প্ৰতিৰ এনাজৰী ডাল ছিঙি দিয়াৰ অপচেষ্টা ৷ কেইজনমান অসাধু মানুহে হকে বিহকে উগ্ৰ সাম্প্ৰদায়িক লেখনি আৰু মন্তব্য ফেচবুকৰ পৃষ্ঠাত তুলি দিছে ৷ এনে সাম্প্ৰদায়িক লেখনি আৰু মন্তব্য আগবঢ়োৱা সৰহ সংখ্যকৰ একাউণ্ট ভুৱা ৷ আনহাতে এই সমূহ  কেৱল উগ্ৰ সাম্প্ৰদায়িকেই নহয় বহুসময়ত ইয়াৰ ভাষাও অশ্লীল ৷ এটা গোটৰ কেইটামান বিতৰ্কিত এনে অশ্লীল ভাষা ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে যে সাধু লোকে তাৰপৰা দৌৰি পলোৱাৰ বাদে আন উপায় নাই। আনৰ ধৰ্ম বা আন এটা সম্প্ৰদায়ৰ বিৰুদ্ধে ইমান বেয়াকৈ চিন্তা কৰিব আৰু লিখিব যে পাৰে  সেয়া নেদেখিলে বিশ্বাস নহ’ব। এইবোৰ বাৰু কিয় হৈছে ?

 

কোন জড়িত আছে ইয়াৰ আঁৰত ? কি উদ্দেশ্য এই অসাধু মানুহবোৰৰ। আমি ভাবো এয়া দুই এটা ৰাজনৈতিক শক্তিৰ নিকৃষ্ট প্ৰচেষ্টা। অসমীয়া জাতিৰ সম্প্ৰীতিৰ এনাজৰী ডাল বেচ শক্তিশালী। আৰু সেইবাবেই এই নিকৃষ্ট ৰাজনৈতিক নেতাবোৰৰ মূৰৰ কামোৰনি। সিহঁতৰ বিভেদৰ ৰাজনীতি আগবঢ়াই নিয়াত সফল হ’ব পৰা নাই এই এনাজৰী ডালৰ বাবে।

গতিকে এই অপচেষ্টা। ভাই ভাইৰ মাজত কাজিয়া লগাই নিজৰ উদ্দেশ্য সাধন কৰিব বিচাৰিছে ইহঁতে। ভূৱা একাউন্ত খুলি উগ্ৰ আৰু লেতেৰা লিখনিৰে সাম্প্ৰদায়িক বিষ বাস্প বিয়পাব বিচৰা এই মানুহকেইটা আচলতে সেই ৰাজনৈতিক শক্তিবোৰৰ ভেৰনীয়া ব্যৱহাৰ কৰি সিহঁতে নিজৰ উদ্দেশ্য সাধন কৰিব। ইন্টাৰনেটৰ আন মাধ্যমবোৰৰ ভিতৰত অসমত এতিয়া ফেচবুকেই আটাইতকৈ শক্তিশালী আৰু প্ৰভাৱশালী মাধ্যম। ই সহজো। আপোনাৰ যি মন যায় তাকেই লিখিব পাৰে। কোনো চেঞ্চৰিংৰ ব্যৱস্থা নাই। লিখাৰ লগে লগেই লাখ লাখ মানুহে পঢ়িব পাৰে। উল্লেখিত অপশক্তি কেইটাই ইয়াৰে সুবিধা লব বিচাৰিছে।

 

আমি ভাবো বিষয়টো চিন্তনীয় আৰু উত্তেজনক। গোজেই গজালি হৈ এই শক্তিয়ে এদিন অসমীয়া জাতিৰ অস্তিত্ব যে বিপন্ন কৰিব তাৰ নিশ্চয়তা নাই। সময় থাকোঁতেই অসমীয়া জাতিয়ে এই অপশক্তিক চিনি লৈ ইয়াৰ বিৰুদ্ধে মাৰ বান্ধি ঠিয় হবৰ হ’ল। প্ৰতিজন সচেতন অসমীয়া ওলাই আহিব লাগিব ইয়াৰ বিৰুদ্ধে।

বুদ্ধিজিৱী সকলেও এই দিশটোৰ প্ৰতি সতৰ্ক দৃষ্টি ৰাখি ইয়াৰ নিবাৰণৰ বাবে কাৰ্যপন্থা হাতত লবৰ হ’ল।

 

bipul bora

Leave a Reply