প্ৰবাহমান সময়ৰ বোকোচাত অসমীয়া সমাজখন

প্ৰবাহমান সময়ৰ বোকোচাত অসমীয়া সমাজখনৰ থৰকাচুটি হেৰাইছে। চৌদিশে অলেখ দুৰ্বিসহ জীৱনৰ হাঁহাকাৰ। দুৰ্নীতি, হিংসা, হত্যা, অৰ্থনৈতিক দুৰাৱস্থা, প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ, গোষ্ঠী সংঘৰ্ষ, বহিৰাগতৰ আগ্ৰাশনে ভাৰাক্ৰান্ত কৰি তুলিছে সমাজ। দুঃসময়ৰ সৈতে যুঁজি যুঁজি সৰ্বস্বান্ত হোৱা মানুহচামৰ ওপৰত মানৱৰূপী মহিষাসুৰৰ অত্যাচাৰে চৰম সীমা অতিক্ৰম কৰিছে। এনে এক পৰিবেশটো সমযোজনৰ প্ৰৱনতাইহে যেন গা কৰি উঠিছে জনমানসত। ইয়াৰ মাজতে আকাশত শুকুলা মেঘৰ অবাধ বিচৰণ, হংস মালাৰ দিগন্ত সাৱটি উৰা মৰাৰ নয়নাভিৰাম দৃশ্য, মলয়াত নৃত্যৰতা কহুঁৱাৰ শুভ্ৰ শেতেলীয়ে কঢ়িয়াইছে শৰত আগমনৰ বতৰা। ভদীয়া বানৰ সংহাৰে কোঙা কৰা সৰ্বহাৰাৰ বেদনাৰ অশ্ৰু মচিবলৈকে যেন প্ৰকৃতিৰ এনে বিশাল আয়োজন। কৃষক বন্ধুৰ এই ঋতুৱে বিশেষ উপহাৰ নানিলেও প্ৰতিশ্ৰুতিৰ হেজাৰ স্বপ্ন গঢ় লোৱাই। অসমৰ জাতীয় জীৱন ৰঙিয়াল কৰি প্ৰতিচাম মানুহক পাহৰাই পেলাই ভোগ, যান্ত্ৰিকতাময় পৃথিৱীখনক। শাৰদীয় উত্সৱৰ ৰেঙণিয়ে কৰ্ম ব্যস্ততম মানুহৰ অন্তৰত যোগায় জীয়াই থকাৰ সম্বল। এনে দুৰ্বিসহ সময়তো সেই সম্বলকে লৈ, আশাৰে সেউজবুলীয়া ৰেঙণি লৈ বাট চাই প্ৰতিজনে।

এই সংখ্যাৰ বাবে প্ৰচ্ছদ অলংকৰণৰ বাবে ফটো আগবঢ়াইছে........
প্ৰতিভা চৌধুৰী
বঙাইগাওঁ

admin

Leave a Reply