ধুমুহা

( একমিনিটৰ গল্প )
✍ অৰূপ ৰাজ কলিতা

 

মেঘৰ গাজনি বিজুলী চমকনি আৰু প্ৰচণ্ড ধুমুহা জাকৰ মাজেৰে ল’ৰা সন্তানটোক বুকুত বান্ধি তাই দৌৰি দৌৰি স্কুল ঘৰৰ বাৰাণ্ডা পালেগৈ , ধুমুহা জাকৰ তাণ্ডব ৰূপে গোটেই গাওঁ খনকে জোকাৰি গৈছেভাত কেইটা খাই মণিকাই বিচনালৈ আহিছিল হে মাথোন ক’ৰ পৰা জানো হিল দল ভাঙি সোমাই আহিল ধুমুহা জাক তিনি বছৰীয়া ল’ৰাটোক দুহাতেৰে বুকুৰ মাজত সাৱটি তাই বাঁহৰ দুৱাৰ খন পিঠিৰে ভেজাদি বতাহ জাকে খুলিব নোৱাৰা কৈ হেঁচামাৰি ধৰিছিল ।বতাহ জাকৰ স’তে বৰষুণ আৰু বিজুলী ঢেৰেকনিয়েও নিজৰ শক্তি প্ৰদৰ্শন কৰিছিল ।আৰু হঠাৎ গছৰ ডাঙৰ ডাল এটা বতাহৰ সৈতে উৰি আহি তাইৰ ঘৰটোৰ খেৰৰ উৰুখা চালত পৰিল , আৰু মৰমৰকৈ ভাঙি মাটিত পৰিছিল ।কোনোমতে দুৱাৰ খন খুলি তাই ল’ৰাটোক লৈ দৌৰ দিছিল স্কুল ঘৰলৈ বুলি ।ধুমুহা জাক লাহে লাহে শান্ত হৈছিল । কিন্তু মণিকাৰ মনটো ক্ৰমশঃ অশান্ত হৈ উঠিছিল ।ঘৰ বুলিবলৈ গিৰিয়েকৰ দিনৰে খেৰ বাঁহেৰে সজা যিটো জুপুৰি আছিল ধুমুহা জাকে তাকো ভাঙি পেলালে ।পোনাটোক লৈ এতিয়া তাই ক’ত  থাকিব?আনৰ ঘৰত কাম  কৰি পোৱা টকা কেইটাৰে তাই ল’ৰাটোৰ বাবে ভাত এমুঠি যোগাৰ কৰিব নে ঘৰটোৰ বাবে খেৰ বাঁহ গোটাব | তাই বহুতৰ মুখত শুনিছে চৰকাৰী কাগজ পত্ৰই তাইৰ নামতো এটি চৰকাৰী ঘৰ আবন্টিত হৈছে কিন্তু তাই চৰকাৰী ঘৰ এটি আজিলৈ নাপালে । পঞ্চায়ত অফিছলৈ তাই কিছুদিন তাঁত-বাটি কৰিলে । কিন্তু কোনো সু ফল নাপালে।তেওঁলোকৰ দৰে সাধাৰণ মানুহৰ বাবে ভাবিবলৈ কোনো জনপ্ৰতিনিধিৰে সময় নাথাকে ।মণিকাহঁতৰ দুখৰ ছবিবোৰ একো একোটা চৰকাৰী ফাইলত আবদ্ধ হৈ থাকে আৰু সেই ফাইলৰ টকাৰে মন্ত্ৰী আমোলা বোৰে বিলাসী গাড়ী চলাইসাধাৰণ মানুহৰ দুখ-দুৰ্গতি বোৰ একেদৰে  ৰয় আৰু এখন নতুন চৰকাৰ আহে ।

bipul bora

Leave a Reply